DANCE ACHIEVEMENTS
 

2016

Victorian R.A.D. Winter Workshop

Full Scholarship for 2017: Greta Williams, Freya Humphery

Encouragement Awards: Emily Papas, Ava DenElzen, Sofia Dietze, Niamh Meagher, Honey Stoove, Archie McLean

Honourable Mention: Lyra Robertson, Amelia Quilty, Miwa Wilson, Elinor Hastings, Ella Davis, Raph Trioli, Amelia Dimase, Xaviere Weis, Hannah Jukes Frere, Tessa O'Toole, Tess Kenna, Mia Petridis

RAD Audrey Nicholls Grades Awards - Greta Williams - Third Place for Grade 5, award by Principal Artist of The Australian Ballet, Lana Jones.

Vocational Training -  Raphael Trioli, Victorian College of the Arts Secondary School (Dance)

 

2015

Victorian R.A.D. Winter Workshop

Full Scholarship:  Niamh Meagher, Cosima Hudec, Laura Hepburn

Encouragement Award: Tsambika Kozirakis, Maddie Lansdown, Ava den Elzen, Alannah May, Greta Williams, Freya Humphery, Archie McLean

Honourable Mention: Marlie Ryan, Emily Papas, Stephanie Rostan-Herbert, Raph Trioli, Ella Davis, Amelia Dimase, Tessa O'Toole, Nuala Rooney, Sophie Balmforth

RAD Grades Awards - Cosima Hudec - Honourable Mention award by former Principal Artist of The Australian Ballet, Olivia Bell.

 

2014

Victorian R.A.D. Winter Workshop

Grade 1

Stephanie Rostan-Herbert – Encouragement Award

Eve Guzowski – Honorable Mention

 

Grade 2

Ella Davis – Scholarship

Alannah Citino – Encouragement Award

Patrick Duncan – Honorable Mention

Raphael Trioli – Honorable Mention

Amelie Sibillin – Honorable Mention

Astrid Brenchley – Honorable Mention

 

Grade 3

Niamh Meagher – Encouragement Award

Greta Williams – Encouragement Award

Tani Hooke – Honorable Mention

 

Grade 4

Freya Humphery – Encouragement Award

Archie McLean – Encouragement Award

Alannah Davis – Honorable Mention

Hugo DiMattina – Honorable Mention

Sofia Dietze – Honorable Mention

Sophie Lucas – Honorable Mention

 

Grade 5

Lexie Calabria – Encouragement Award

Miranda Bourke – Honorable Mention

 

Grade 6

Madeleine Kleores – Scholarship

 

Grade 7

Laura Hepburn – Encouragement Award

Sophie Balmforth – Encouragement Award

 

Grade 8

Rose Gentile – Honorable Mention

 

RAD Audrey Nicholls Grades Awards

Grade 2

Xaviere Weis – Phyllis O’Donoghue Award for Artistry

Raphael Trioli – Honorable Mention

Ella Davis – Honorable Mention

 

Grade 4

Sophie Lucas – Honorable Mention

 

RAD Kathleen Gorham Awards

Grade 7

Laura Hepburn - Phyllis O’Donaghue Artistry

Nuala Rooney - 3rd Palce

Sophie Balmforth - Encouragement Award

 

Students accepted into vocational dance training

Luca Deller – Victorian College of the Arts Secondary School

Angelique Kondovasis – Ministry of Dance Full Time Program

Rose Gentile – Patricks Performing Arts Full Time Program

Ruby Denittis – Ministry of Dance Full Time Program

Alana D’Alberto – Patricks Performing Arts Full Time Program

 

2013

V.C.E. Dance Units 3 & 4

Laura Hepburn received a perfect Performance Score and was subsequently invited to audition for Top Class 2014

 

Victorian R.A.D. Winter Workshop

Grade 1

Raphael Trioli – Encouragement Award

Ruby Gow – Encouragement Award

Xaviere Weis – Honorable Mention

Emily Papas – Honorable Mention

 

Grade 2

Cosima Hudec - Scholarship

Niamh Meagher – Encouragement Award

Tessa O’Toole – Honorable Mention

Freya Humphery – Honorable Mention

 

Grade 4

Lexie Calabria – Honorable Mention

 

Grade 6

Sophie O’Bryan – Encouragement Award

Stephanie Caruso – Encouragement Award

Lucinda Allan – Honorable Mention

Ellie Down – Honorable Mention

Isabella Dietze – Honorable Mention

 

Grade 8

Piri Vojlay – Scholarship

Georgia Byers – Honorable Mention

 

Audrey Nicholls Graded Awards

Grade 8

Piri Vojlay – Phyllis O’Donoghue Artistry Award

 

Students accepted into vocational dance training

Cosima Hudec – Australian Ballet School

Hannah Kirkby – Ballet Theatre Australia

 

2012

V.C.E. Dance Units 3 & 4

Rachel Mackie received a perfect Performance Score and was subsequently invited to audition for Top Class 2013

 

Victorian R.A.D. Winter Workshop

Grade 1

Cosima Hudec - Scholarship

Ava den Elzen – Encouragement Award

Angus Harvey – Encouragement Award

Alannah Citino – Honorable Mention

Ella Davis – Honorable Mention

Tilda Exton – Honorable Mention

Xara Burge – Honorable Mention

 

Grade 2

Archie McLean – Encourgement Award

Sophie Lucas – Honorable Mention

Luca Deller – Honorable Mention

 

Grade 3

Hannah Kikby – Honorable Mention

Zoe Anastasiou – Honorable Mention

 

Grade 4

Miranda Bourke – Honorable Mention

 

Grade 6

Laura Hepburn – Encouragement Award

Angelique Kondovasis – Honorable Mention

Zoe Piaia – Honorable Mention

Stella Spracklan-Holl – Honorable Mention

Sophie O’Bryan – Honorable Mention

Isabella Dietze – Honorable Mention

 

Grade 7

Piri Vojlay – Honorable Mention

Georgia Byers – Honorable Mention

 

Grade 8

Katie Ryan, Rachel Mackie – HM

 

Students accepted into vocational dance training

Hugo DiMattina – The Australian Ballet School

Cate Bennett – The Australian Ballet School